Ковид 19 халдварын улмаас цуцлагдаж буй Каннын кино наадам энэ жил сонгогдсон кинонуудаа өчигдөр шөнө зарлалаа. Бидний сайн мэдэх Уэс Андерсон "French Dispatch", Стив Маккүйн "Lovers' rock", "Mangrove"-р түүнчлэн Франсуа Озон, Наоме Кавасе, Томас Винтерберг зэрэг томчууд шинэхэн бүтээлээрээ, мөн Dreamers' Day-р өмнө гарч байсан Литвийн аутег Шарунас Бартас "In the dusk" киногоороо эргэн ирлээ. 

Сонирхолтой нь жүжигчин Вигго Мортенсен "Falling" хэмээх найруулагчийн анхны дебютээ хийж байгаа бол Гибли студийн Мияазаки өвөөгийн хүү Горо нь Английн хүүхдийн зохиолоос сэдэвлэн "Aya and the Witch" анимэйшнээр шалгарчээ. 

Кинонд дурлагсад, шүүмжлэгчдийн харуулдаж байсан Leos Carax - Annette, Mia Hansen-Løve - Bergman Island, болон Apichatpong Weerasethakul Memoria зэрэг бүтээлүүд шалгарч чадсангүй. Эмэгтэй найруулагчдыг дэмждэггүй гэж хэл аманд их өртдөг Каннын кино наадамд энэ жил нийт 16 эмэгтэй найруулагч шалгарсан нь өмнөх жилүүдийг (өнгөрсөн жил 14, 2018 онд 11 байв) бодвол томоохон ололт байв. 

Дашрамд дурдахад Стив Макүйн "Би энэ кинонуудаа Жорж Флойд болон амь үрэгдсэн бүх хар арьст хүмүүст зориулж байна. "Хэрвээ та нар аварга том мод юм бол бид харин олон жижиг сүх юм." Хар амь хамаатай(Black Lives Matter)" гэж мэдэгдэл хийжээ. 

Ингээд сонгогдсон бүтээлүүдтэй танилцъя:

The French Dispatch (dir: Wes Anderson)
Summer of ’85 (dir: François Ozon)
True Mothers (Naomi Kawase)
Mangrove and Lovers Rock (dir: Steve McQueen)
Druk (dir: Thomas Vinterberg)
DNA (dir: Maïwenn)
Last Words (dir: Jonathan Nossiter)
Heaven (dir: Im Sang-soo)
El Olvido que Seremos (dir: Fernando Trueba)
Peninsula (dir: Sang-ho Yeon)
In the Dusk (dir: Sharunas Bartas)
Des Hommes (dir: Lucas Belvaux)
The Real Thing (dir: Koji Fukada)
Passion Simple (dir: Danielle Arbid)
Good Man (dir: Marie-Castille Mention Schaar)
The Things We Say, The Things We Do (dir: Emmanuel Mouret)
Souad (dir: Ayten Amin)
Limbo (dir: Ben Sharrock)
Rouge (dir: Farid Bentoumi)
Sweat (dir: Magnus von Horn)
Teddy (dir: Ludovic and Zoran Boukherma)
February (dir: Kamen Kalev)
Ammonite (dir: Francis Lee)
Un Médecin de Nuit (Elie Wajeman)
Enfant Terrible (dir: Oskar Roehler)
Nadia, Butterfly (dir: Pascal Plante)
Here We Are (dir: Nir Bergman)
Septet: The Story of Hong Kong (dirs: Ann Hui, Sammo Kam-Bo Hung, Ringo Lam, Patrick Tam, Johnnie To, Tsui Hark, John Woo, Woo-Ping Yuen)
Falling (dir: Viggo Mortensen)
Pleasure (dir: Ninja Thyberg)
Slalom (dir: Charlène Favier)
Memory House (dir: João Paulo Miranda Maria)
Broken Keys (dir: Jimmy Keyrouz)
Ibrahim (dir: Samuel Gueismi)
Beginning (dir: Déa Kulumbegashvili)
Gagarine (dirs: Fanny Liatard, Jérémy Trouilh)
16 Printemps (dir: Suzanne Lindon)
Vaurien (Peter Dourountzis)
Garçon Chiffon (dir: Nicolas Maury)
Si Le Vent Tombe (dir: Nora Martirosyan)
John and the Hole (dir: Pascual Sisto)
Striding into the Wind (dir: Wei Shujun)
La Mort du Cinema et de Mon Père Aussi (dir: Daniel Rosenberg)
The Billion Road (dir: Dieudo Hamadi)
The Truffle Hunters (dir: Michael Dweck and Gregory Kershaw)
9 Days at Raqqa (dir: Xavier de Lauzanne)
Antoinette dans les Cévennes (dir: Caroline Vignal)
Les Deux Alfred (dir: Bruno Podalydès)
Un Triomphe (dir: Emmanuel Courcol)
Le Discours (dir: Laurent Tirard)
L’Origine du Monde (dir: Laurent Lafitte)
Aya and the Witch (dir: Goro Miyazaki)
Flee (dir: Jonas Poher Rasmussen)
Josep (dir: Aurel)
Soul (dir: Pete Docter)